Wielokulturowy mix na Saskiej Kępie

Rama lustra w przedpokoju z meksykańskich płytek talavera, zakupionych w sklepie Cerames

Malwina Bakalarska, orientalistka i trenerka międzykulturowa, odkryła w sobie nową pasję - dekorowanie wnętrz. Indyjski przedpokój, kuchnia tropikalna, orientalny eklektyzm w salonie, turecko-marokański hol. Śródziemnomorska łazienka, afrykański gabinet i wreszcie tradycyjna chińska sypialnia, utrzymana w głębokiej czerwieni. Jeżeli szukać w dekoratorstwie odpowiednika world music, to jest nim właśnie przebogaty styl Malwiny

Rama lustra w przedpokoju z meksykańskich płytek talavera, zakupionych w sklepie Cerames

Tradycyjna lampa mozaikowa

Najbliższa jest nam  estetyka bliskowschodnia, pełna wysublimowanej ornamentyki i symetrycznej harmonii, którą odnaleźliśmy w płytkach Kolorów Maroka (dzisiaj to Cerames) - opowiada Malwina Bakalarska. Choć oboje z mężem na równi zaangażowali się w urządzanie wspólnego mieszkania, to dyrektorem artystycznym wnętrzarskiego projektu została jednogłośnie okrzyknięta pani Malwina.

Pamiątki z podróży

Kompozycja z drobnych płytek szklanych

Motywem przewodnim, a zarazem punktem wyjścia do porządkowanie przestrzeni, jest powracający w różnych wersjach znak koła, a także liczne mozaiki i trzy kolory: czerwony, zielony oraz żółty. W tych tonacjach wybrałam tradycyjne meksykańskie kafelki talavera, które posłużyły jako rama lustra zamówionego na wymiar pod owe płytki.

Wilbłąd na ramie lustra przyjechał z Izraela

Kafelek talavera ze sklepu Cerames

Potraktowaliśmy z mężem przedpokój jako wizytówkę stylistyki mieszkania. Mimo iż znalazło się w nim tylko kilka pamiątek z naszych podróży (tak by nie robić rupieciarni), to wnętrze zapowiada orientalny klimat dalszych pomieszczeń. Jasne ściany dają poczucie przestrzeni i pięknie kontrastują z ciemnymi orzechowymi drzwiami: wejściowymi, do kuchni, do pokoju i od szafy wnękowej.

Rama lustra w przedpokoju z meksykańskich płytek talavera, zakupionych w sklepie Cerames

Indyjskie gałki

Dodatki pochodzą z różnych zakątków świata: figurka wielbłąda, obłożona szklaną mozaiką, została przywieziona z Izraela, zegar ścienny z Hiszpanii, a zawieszki miniaturowych bucików z Maroka, Tunezji, Turcji i Kenii. Przyciągają uwagę kolorem, wzorem, a nawet rozmiarem, jak kapelusz z Malezji.

Dekoracja w przedpokoju z meksykańskich płytek talavera, zakupionych w sklepie Cerames

Jadalnia

Te barwne punkty uzupełnia złoty, który można odnaleźć na  wieszaku, w indyjskiej skrzyneczce na klucze (tej, na której zawisły mini buciki), czy też na skórzanej "poszewce" okrywającej stołek - to prezent od przyjaciół z Nigerii, zamówiony u lokalnego rzemieślnika z wyszytym moim imieniem. Podłoga została wyłożona płytkami drewnopodobnymi, takimi jak w ofercie sklepu Cerames.

Kuchnia w klimacie tropików

Jadalnia w klimacie tropików

Z ciekawostek mogę dodać, że naszą tropikalną kuchnię zaprojektowaliśmy zanim jeszcze nastąpił boom na tę stylistykę. Inspirację zaczerpnęliśmy z naszej podróży poślubnej,  w czasie której dotarliśmy aż na Madagaskar, no i tamtejszych lasów deszczowych. Jak się okazuje, wpisaliśmy się w obecny trend.

Sypialnia w tradycyjnym stylu chińskim

Sypialnia w tradycyjnym stylu chińskim

Spośród tak wielu wpływów etnicznych nieodmiennie wyróżnia się sypialnia utrzymana w głębokiej czerwieni i tradycyjnym stylu Zakazanego Miasta cesarskich Chin. Dla odmiany pokój córeczki Malwina wraz z mężem urządzili współcześnie: w spokojnym, prostym i jasnym stylu skandynawskim.

Sypialnia rocznej córeczki

Dr Malwina Bakalarska specjalizuje się w komunikacji międzykulturowej i organizacji pracy w środowiskach wielokulturowych. W praktyce trenerskiej wykorzystuje wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas 15 lat pracy praktycznej w międzynarodowym środowisku oraz 10 lat poświęconym na badania naukowe (PAN) wśród kultur pozaeuropejskich.  Indeksowana w polskiej bazie ZnaneEkspertki.pl.

Zapraszamy do sklepu CERAMES zarówno po płytki cementowe, jak i ceramiczne, meksykańskie oraz marokańskie, ręcznie malowane umywalki oraz baterie retro!

Data dodania: 13 września 2017
Autor wpisu: Cerames

One comment on “Wielokulturowy mix na Saskiej Kępie”

© 2021 CERAMES | ALL RIGHTS RESERVED 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram