Układanie, impregnacja oraz konserwacja płytek cementowych

Prawidłowo ułożone i zakonserwowane płytki cementowe mogą służyć i cieszyć oko przez dziesiątki lat, dlatego warto zapoznać się z instrukcją kładzenia, impregnowania oraz pielęgnacji posadzek cementowych, którą zamieszczamy poniżej.

Na niniejszy poradnik składa się 5 kluczowych punktów, z którymi warto się zapoznać:
1. Porady związane z układaniem płytek
2. Oczyszczanie płytek z pyłu cementowego oraz wstępna impregnacja
3. Fugowanie
4. Czemu służy impregnacja i jakimi środkami impregnować płytki?
5. Jak należycie dbać o płytki cementowe?

I. Kładzenie płytek
Przed rozpoczęciem klejenia należy upewnić się, czy wylewka cementowa jest odpowiednio wyrównana i przede wszystkim sucha. Zaleca się stosowanie specjalnych, elastycznych klejów do płytek. Do rozprowadzania kleju powinno się używać packi z grzebieniem 8-10 mm.

Klejenie powinno odbywać się metodą kombinowaną tj. klej należy nanieść zarówno na podłoże jak i spód płytki. Kładąc płytki pamiętaj, aby nie dobijać ich do podłoża poziomicą ani gumowym młotkiem - płytki powinny być dociskane ręcznie. Wszelkie zabrudzenia z kleju trzeba usuwać na bieżąco. Dla ułatwienia sobie późniejszych prac przy fugowaniu zalecane jest użycie krzyżyków dystansowych 2 mm. Aby klej dobrze związał, należy pozostawić powierzchnię do wyschnięcia na co najmniej 48 godzin.

Płytki cementowe można ciąć przy pomocy maszyny z tarczą diamentową (więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj: Cięcie płytek cementowych). W przypadku kładzenia płytek w łazienkach, czy też pod prysznicem zalecane jest wykonanie hydroizolacji podłoża. Płytki cementowe można stosować także przy ogrzewaniu podłogowym. Przewody grzewcze powinny być ułożone 5 mm pod płytkami; zalecamy jednak uprzednie skonsultowanie się z producentem ogrzewania.

II. Przed fugowaniem
Przed rozpoczęciem fugowania należy oczyścić płytki z pyłu cementowego oraz wstępnie zaimpregnować. Do czyszczenia można użyć lekko zwilżonej wodą (nie mokrej!) gąbki lub szmatki. W celu wykonania poprawnego zaimpregnowania należy upewnić się, aby płytki były suche i wyczyszczone. Impregnat standardowy gotowy jest do bezpośredniego użycia - po wstrząśnięciu wystarczy wlać zawartość opakowania do kuwety malarskiej i nanosić równomiernie cienką warstwę miękkim wałkiem. W przypadku pojawienia się piany, jej nadmiar należy usunąć suchą gąbką. Pozostawić do wyschnięcia na co najmniej 12 godzin przed rozpoczęciem fugowania. Należy sprawdzić wszystkie środki przed ich użyciem. Przede wszystkim datę ważności oraz właściwości impregnatu, kleju oraz fugi.

III. Fugowanie
Należy stosować fugę wodoodporną, najlepiej w białą lub w odcieniach szarości. W przypadku fug kolorowych (zobacz w naszym sklepie Cerames) dobrze jest sprawdzić jej działanie na pojedynczej płytce. Fugę rozprowadzać fragmentarycznie, usuwając natychmiastowo powstały nadmiar z powierzchni płytek. Nie pozwalać na zaschnięcie fugi na płytce. Nie stosować fugi w czarnym kolorze - trwale wpływa on na barwę uszkadzając tym samym płytkę!

IV. Impregnacja
Niezbędnym elementem w trakcie układania płytek jest ich odpowiednia impregnacja. Impregnat nie tylko chroni płytkę przed gromadzeniem się brudu, ale także zabezpiecza przed powstawaniem wszelkiego rodzaju plam i zacieków. W naszej ofercie znajdują się zarówno impregnat standardowy (nieoddziałujący na kolor, zapewniający podstawową ochronę), jak również impregnaty uzupełniające: wzmacniający odcień płytki oraz specjalny olej. Zdecydowanie polecamy wykorzystanie połączenia impregnatu standardowego z dodatkowym, gdyż to zapewnia najwyższy stopień ochrony przed plamami.

Impregnat intensyfikujący kolor posiada silne właściwości hydrofobowe; idealnie nadaje się więc do łazienek, kuchni bądź pod prysznic czy też taras - czyli wszędzie tam, gdzie płytki mają styczność z dużą ilością płynów.
Olej natomiast skutecznie wzmacnia ochronę przed zabrudzeniami - jest więc idealny do korytarzy, przedpokojów i pokojów.

Dokładne informacje o tym jakie efekty daje zastosowanie impregnatów można znaleźć w poniższej tabeli.Typy ImpregnacjiOptymalne rezultaty uzyskamy nakładając dwukrotnie impregnat standardowy oraz dwukrotnie impregnat uzupełniający każdorazowo pozostawiając powierzchnię do wyschnięcia na minimum 12 godzin. Sam proces nakładania impregnatu został już opisany w punkcie 2.

V. Pielęgnacja płytek
Efekt dobrze zaimpregnowanych płytek utrzymuje się przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Zależy to oczywiście od stopnia użytkowania powierzchni i panujących wewnątrz warunków.

Do codziennej pielęgnacji lub w przypadku pojawienia się drobnych zabrudzeń wystarczy użycie zwilżonej gąbki i mydła o neutralnym odczynie ph. W naszej ofercie znajduje się także bardzo wydajny środek przeznaczony do regularnego czyszczenia płytek. Jeżeli na płytkach zaczynają się pojawiać regularnie zabrudzenia oznacza to, że wymagają one ponownej impregnacji.

W przypadku wystąpienia ciężkich do usunięcia zabrudzeń oferujemy specjalny środek do radzenia sobie z tego typu plamami.

Uwaga! Na żadnym etapie kładzenia, jak również podczas regularnego czyszczenia i konserwacji nie wolno stosować detergentów na bazie kwasów. Wszelkie wybielacze, chlor oraz domowe środki do czyszczenia sanitariatów trwale uszkadzają (plamią) powierzchnię płytki.

Dokładamy wszelkich starań, aby oferowane przez nas środki do impregnacji były jak najlepsze; należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zaimpregnowane płytki wystawione na długotrwałą ekspozycję środków plamiących, a w szczególności wina, kawy, herbaty, środków żrących czy soków z czasem przenikną przez warstwę impregnatu, stąd też zalecamy usuwanie powstałych zabrudzeń w jak najkrótszym czasie.

Polecamy współpracujących z nami fachowców, którzy specjalizują się w układaniu i impregnacji płytek cementowych.

Data dodania: 24 marca 2017
Autor wpisu: Cerames

5 comments on “Układanie, impregnacja oraz konserwacja płytek cementowych”

© 2021 CERAMES | ALL RIGHTS RESERVED 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram