Twórczość Fridy Kahlo

Urodzona 06.07.1907 meksykańska malarka Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón zwana Fridą Kahlo znana jest z twórczości inspirowanej kulturą meksykańską i indiańską. Przede wszystkim jest znana z autoportretów.

Najważniejsze wydarzenia z życia malarki

Frida miała trzy siostry rodzone i dwie przyrodnie z pierwszego związku jej ojca. W roku 1910 mająca trzy lata Frida była świadkiem rewolucji meksykańskiej, która miała olbrzymi wpływ na późniejsze postrzeganie świata przez artystkę. Trzy lata później Frida zachorowała na polio, co przyczyniło się do ułomności ruchowej malarki.

Nastoletnia Frida uwielbiała sport, trenowała między innymi boks. W szkole, w której uczyło się jedynie 35 dziewcząt, potrafiła zainteresować swoją osobą szkolną społeczność, a najpopularniejszego ucznia placówki Alejandra Gómeza Ariasa wręcz urzekła. Ta znajomość została zaakcentowana stworzeniem w późniejszym czasie jego portretu. W czasie nauki Frida była świadkiem wielu drastycznych zdarzeń ulicznych związanych z rewolucją meksykańską.

W 1925 roku malarka uczestniczyła w wypadku komunikacyjnym i odniosła wiele obrażeń: złamanie kręgosłupa, złamanie wielu kości, uszkodzenie miednicy i macicy. Przez to zdarzenie Frida nigdy nie została matką, chociaż była w ciąży trzykrotnie.

Przez resztę życia starała się, poprzez rehabilitację, dojść do w miarę normalnej sprawności. Przez wypadek Frida praktycznie przestała chodzić. Poddawana była leczeniu chirurgicznemu, przekazy mówią o 35 operacjach. Niestety przez całe życie powracały bóle i dolegliwości pourazowe.

W 1954 roku musiano amputować prawą nogę malarki, ona zaś przewidywała swój bliski koniec, co pokazała swoimi wpisami w pamiętniku.

Frida zmarła 13 lipca 1954 w Meksyku.

Malarstwo Fridy Kahlo

Po wypadku artystka przez kilka miesięcy była unieruchomiona i spędziła ten czas w domu. W tym czasie zainteresowała się malarstwem. Tworzyła głównie autoportrety, mówiła, że obiekt, który maluje zna najlepiej. W rozwijaniu nowej pasji pomagała jej matka, która zorganizowała sztalugi umożliwiające malowanie w łóżku, a ojciec, który interesował się fotografią i malarstwem, pożyczył jej pędzle i farby.

Autoportrety Fridy potrafią szokować wręcz realistycznym obrazem cierpienia, bólu i ascetycznego życia. Malarka malowała również obrazy folkowe, jednakże zawsze starała się oddawać swoje emocje i starała się je podkreślać, nie zostawiała wiele miejsca na interpretacje odbiorcy.

Pod koniec życia Frida malowała martwą naturę, na obrazach pojawiała się czarna pantera, niektórzy twierdzą, że symbolizująca śmierć, i małpa. Malarstwo Fridy, jak często zdarza się wśród artystów, zostało dostrzeżone po jej śmierci.

Najważniejsze dzieła Fridy

Malarstwo Fridy Kahlo zasłynęło wieloma dziełami, ale chyba najbardziej znana jest z obrazu „Szpital Henry'ego Forda”, który powstał po poronieniu. Artystka starała się oddać w nim swoją bezradność i samotność, ból i cierpienie. Obraz smutny i depresyjny.

Innym znanym dziełem artystki jest obraz powstały w 1939 roku pod tytułem „Dwie Fridy”. To dwa autoportrety. Na jednym z nich artystka namalowała siebie jako pewną i piękna kobietę, a na drugim siebie, jako osobę przestraszoną i bezradną w obliczu wojny.

Data dodania: 18 września 2020
Autor wpisu: Pawel
© 2021 CERAMES | ALL RIGHTS RESERVED 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram