Symbol czaszki we wzornictwie meksykańskim

Co oznaczają czaszki we wzornictwie meksykańskim?

W nawiązaniu do filmu przesłanego przez naszą klientkę, chcielibyśmy opowiedzieć Wam, skąd w kulturze meksykańskiej znalazły się kolorowe czaszki.

Korzenie tego typu wzornictwa sięgają wierzeń meksykańskich Indian, Azteków. Czaszka symbolizuje śmierć, która jednak w kulturze Meksyku ma nieco inne znaczenie, niż w naszej, jest inaczej postrzegana.  Meksykanie wierzą, że zmarli otaczają ich opieką i mają wpływ na zbiory, dostatek czy płodność. Czaszki często przedstawiane są w połączeniu z elementami kwiatów, są wielobarwne i odbierane są bardziej pozytywnie niż złowrogo.

Skąd popularność tego typu wzornictwa w krajach europejskich?

Może przez kontrast. W kulturze starego kontynentu czaszka przedstawiana jest jako coś złego, groźnego, wywołującego strach. Z pewnością na popularność wpływ może mieć coraz powszechniejsze zdobienie ciała tatuażem. Wzory takich ozdób preferowane są szczególnie przez kobiety. Barwy umieszczone na czaszkach uwypuklają wpływ kultury hiszpańskiej.

Jak wykorzystać płytki meksykańskie?

Mamy płytki w wielu wzorach, a odrobina inwencji, chęci i wyobraźni pozwala wykonać taki wspaniały indywidualny przedmiot, jak na filmie naszej klientki.

Różnorodność płytek meksykańskich w naszym sklepie możesz sprawdzić klikając w link poniżej

https://www.cerames.pl/plytki-meksykanskie-23

Płytki meksykańskie można wykorzystać na wiele sposobów, można je położyć wokół drzwi, okien, we wnękach kuchennych.

Kafle tego typ świetnie nadają się do wykorzystania w projekcje mieszającym style, bardzo modnym w ostatnim czasie eklektyzmie. Można nimi zaznaczyć i odciąć fragment płaszczyzny, czy pomieszczenia. Można nimi podkreślić wykończenie okolic lustra czy kominka. Zastosowanie płytek meksykańskich ogranicza jedynie nasza wyobraźnia.

Jak widać po dziele naszej klientki, której oczywiście serdecznie dziękujemy za udostępnienie filmu, kafelki można zastosować w małej architekturze.

Serdecznie zapraszamy do przedstawiania Waszych pomysłów wykorzystania tego typu ceramiki. Będziemy bardzo wdzięczni za udostępnienie zdjęć i filmów. Podzielcie się pomysłami i zainspirujcie innych.

Płytki z symbolem czaszki znajdziesz pod linkiem:

https://www.cerames.pl/calaveras-pop-art-plytki-talavera-30-sztuk-29286.html

Blat stołu z płytek meksykańskich

Data dodania: 12 maja 2020
Autor wpisu: Pawel
© 2021 CERAMES | ALL RIGHTS RESERVED 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram