Płytki Cementowe - Poradnik od Ekspertów - Wybór i Układanie

Dlaczego zwykłe płytki ceramiczne, które można znaleźć w większości polskich domów są niezbyt trwałe? Podczas gdy kafle, które mamy okazję podziwiać na ścianach domostw w egzotycznych zakątkach świata, takich jak Maroko czy bliższa nam Hiszpania, zachwycają wyrazistością barw i – mimo że często zdobią zewnętrzne ściany budynków – trwają w prawie niezmienionym stanie przez wiele, wiele lat. Odpowiedź jest prosta i znajdziecie ją w pierwszej części Poradnika.

WYBÓR PŁYTEK

Wybór wzoru płytek nie należy do najłatwiejszych rzeczy, jeszcze większe wyzwanie może przynieść dla niektórych ich układanie. Choćby z tego powodu, że wszystkich wzorów jest po prostu całe mnóstwo. Od kilku dziesięcioleci są one wytwarzane ręcznie, przez co ich powierzchnia jest zwykle nieregularna i znalezienie dwóch identycznych kafelków graniczy z cudem. Są za to niezwykle trwałe i odporne.

Dobrym sposobem jest wykorzystanie symulatora układania płytek. Dzięki czemu na własne oczy możemy zobaczyć jak prezentują się płytki po ułożeniu.

 

PRZEKONAJ SIĘ JAK DZIAŁA SYMULATOR

 

 

UKŁADANIE

Montaż płytek cementowych jest niezwykle prosty. Podstawowa zasada: powierzchnia, na której układane są płytki musi być sucha i idealnie płaska. Po odpowiednim ułożeniu podłoga uzyska niezmieniony przez wiele lat kolor i kształt.
Proces układania płytek jest szalenie prosty i można podzielić go na 4 części:

1. Należy uprzednio przygotować suchą oraz idealnie płaską powierzchnię. Nigdy nie umieszczamy płytek na mokrym cemencie – wilgoć może spowodować wystąpienie plam na płytkach.


2. Do układania płytek należy użyć kleju na bazie cementu.Płytki układamy po kolei – bez użycia młotka i innych tego typu narzędzi celem uniknięcia uszkodzeń.


 


3. Należy zachować jak najmniejszy odstęp pomiędzy płytkami. W celu wypełnienia odstępów między płytkami, należy zaaplikować odrobinę płynnego cementu. Następnie dokładnie sprawdzamy wypoziomowanie.4. Nadmiar płynnego cementu w szczelinach należy usunąć przy pomocy wody i ściereczki lub papieru ściernego, celem uniknięcia wystąpienia plam na płytkach. Nawilż płytki przed nałożeniem fugi. Fuga powinna być bezbarwna, aczkolwiek może być dopasowana do wzoru płytek. Po jej nałożeniu wystarczy usunąć nadmiar fugi przy użyciu wody.Teraz wystarczy już tylko przygotować impregnat, ale o tym w kolejnej części poradnika 🙂

Data dodania: 27 marca 2017
Autor wpisu: Cerames

2 comments on “Płytki Cementowe - Poradnik od Ekspertów - Wybór i Układanie”

© 2021 CERAMES | ALL RIGHTS RESERVED 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram