Płytki cementowe - montaż na ścianach, pod prysznicem, na zewnątrz

Na większość pytań związanych z układaniem płytek cementowych odpowiadamy w naszym poradniku. Są jednak pewne niestandardowe miejsca, gdzie także z powodzeniem możemy instalować nasze płytki z pięknymi, marokańskimi motywami.

Montaż naścienny

Dzięki swojemu bogatemu wzornictwu i kolorystyce kafelki idealnie wkomponują się w przestrzeń pomiędzy blatem kuchennym a szafkami, czy też stanowić będą unikatową ścienną mozaikę.
Chociaż na pierwszy rzut oka wydają się masywne - płytki cementowe nadają się do montażu naściennego. W przypadku tego typu projektów możliwe jest również kładzenie bezfugowe. Należy jednak pamiętać, że nie należy kłaść płytek w miejscach narażonych na działanie wilgoci. W przestrzeniach między płytkami pojawiać się mogą wykwity i zacieki.

Płytki cementowe na zewnątrz

Ogród, weranda czy taras mogą prezentować się rewelacyjnie jeżeli zostaną wyłożone naszymi marokańskimi kafelkami. Decydując się na ułożenie płytek cementowych na zewnątrz należy jednak szczególnie zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

1. Podłoże
Musi być solidne, równe i odpowiednio wysuszone przed instalacją. Płytek nigdy nie montujemy na wilgotnym bądź piaskowym podłożu.

2. Odpowiednie fugowanie oraz impregnacja
Płytki cementowe w stanie surowym są materiałem chłonnym. W przypadku układania ich na zewnątrz impregnacje należy powtarzać do momentu, aż preparat przestanie wsiąkać wgłąb płytki. Także w przypadku fugowania należy pozostawić szersze niż standardowe 2mm spoiny (minimum 4mm), gdyż mamy do czynienia z kwestią odkształcania się pod wpływem naprężeń termicznych.

3. Nasłonecznienie
Kafelki warto układać w miejscach o mniejszym nasłonecznieniu - naturalne pigmenty zawarte w płytkach reagują na działanie słońca i z czasem kolory mogą ulegać delikatnemu blaknięciu.

Instalacja pod prysznicem

Oczywiście; kafle cementowe można kłaść pod prysznicem. Istnieje jednak kilka kluczowych elementów, o których powinniśmy pamiętać:
1. Podobnie jak w przypadku, gdy układamy płytki na zewnątrz - aby uchronić je przed wsiąkaniem wilgoci powierzchnię należy pokrywać impregnatem do chwili, kiedy płytka przestanie pochłaniać preparat.
2. Podczas układania płytek pod prysznicem należy upewnić się, że powierzchnia pod kaflami została poddana hydroizolacji.
3. Warto także uważać na stosowanie środków chemicznych o kwaśnym odczynie. Niektóre mydła mogą pozostawiać smugi i przebarwienia.
4. Ze względów bezpieczeństwa pod prysznicem nie stosujemy wosków, które w połączeniu z wodą tworzą śliską powłokę.

Niezależnie od miejsca, zawsze powinno się używać klejów wysokoelastycznych oraz fug wodoodpornych, które nie barwią powierzchni. Pamiętajmy też o ponownej impregnacji płytek raz na kilka lat; bądź kiedy uznamy, że na ich powierzchni zaczynają pojawiać się plamy.

Płytki cementowe pomimo swojej masywności są też bardzo dobrym materiałem do przycinania i dopasowywania w niestandardowych miejscach, a także nadają się na ogrzewanie podłogowe.

Jeżeli są Państwo zainteresowani niepowtarzalnymi wzorami naszych płytek zapraszamy na naszą stronę.

Data dodania: 27 marca 2017
Autor wpisu: Cerames

3 comments on “Płytki cementowe - montaż na ścianach, pod prysznicem, na zewnątrz”

  1. Jesli poszukuja panstwo fantastycznego aranzacji mieszkan w Warszawie albo stronach, to multiagencja Perfect Space jest idealnym wyjsciem Panstwa problemów zwiazanych z aranzacja pomieszczen.
    Nasze portfolio obejmuje zarówno: kawalerki, mieszkania pod najem jak takze wielopokojowe mieszkania dla calej rodziny. Jestesmy jedyna w Polsce agencja, która proponuje tzw. wykonczenie pod klucz oraz uslugi consierge. Pragniemy równiez poinformowac Panstwa, iz swoje uslugi swiadczone sa na najdoskonalszym szczeblu i zawsze dbamy o jakosc, terminowosc i usatysfakcjonowanie uslugobiorcy. PerfectSpace to Agencja budowana przez ludzi dla ludzi.

© 2021 CERAMES | ALL RIGHTS RESERVED 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram