Miedź w kuchni

W starożytności miedź była wydobywana na Cyprze, stąd też jej nazwa cuprum. Miedź charakteryzuje się bardzo dużą przewodnością cieplną i elektryczną. Ze względu na to, że miedź jest metalem dość drogim, w kuchni stosowane są głównie stopy miedzi z cyną i cynkiem, które nazywają się brązami i mosiądzami, chociaż produkty z czystej miedzi można spotkać również dość często.

Miedziane przedmioty użytkowe w kuchni

Projektanci coraz częściej zauważają, jak odcienie miedzi mogą zmienić wygląd i charakter kuchni. W projektach często uwzględniane są zlewy i lampy z miedzi lub jej stopów. Częstym kolorem tła, które kontrastuje z barwami miedzi są wszelkie odcienie bieli.  Pozwalają one na podkreślenie elementów dekoracyjnych w charakterystycznej barwie starego złota.

umywalka z kutej miedzi

umywalka z kutej miedzi

Z miedzi lub jej stopów oferowane są w chwili obecnej przedmioty użytkowe w bardzo szerokiej gamie, począwszy od garnków, rondli i patelni, poprzez różnego rodzaju lampy, a na bateriach i zlewach kończąc. Na produktach miedzianych często występuje charakterystyczna patyna, która nadaje pomieszczeniu ciepły i klasyczny wygląd.

Początkowo produkty miedziane kojarzone były ze stylem vintage i glamour, jednakże coraz częściej produkty miedziane występują się w przestrzeniach charakterystycznych dla stylu industrialnego i skandynawskiego.

Najbardziej wyrafinowanymi produktami miedzianymi są przedmioty ręcznie kute, które charakteryzują się drobną siatką, powstałą w wyniku procesu wytwarzania. Najczęściej w ten sposób wykonane produkty to umywalki i lampy. Coraz częściej spotykanym elementem wykończenia kuchni stają się miedziane kafle. Mogą one występować jako czysta miedź lub może być to płytka ceramiczna powlekana tym kolorowym metalem.

 

Baterie miedziane

Ze względu na właściwości, bardzo często stosuje się miedź jako metal do produkcji baterii. Miedziana armatura charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję i inne warunki środowiskowe. Pozwala to sądzić, że dobrze konserwowana armatura może odpowiednio działać przez kilkadziesiąt lat. Często spotyka się baterie miedziane wykończone drobnymi elementami dekoracyjnymi z ceramiki lub drewna.

Wpływ miedzi na zdrowie człowieka

Prócz niewątpliwych walorów estetycznych, produkty użytkowe wykonane z miedzi odznaczają się dużym wpływem na zdrowie człowieka. Liczne badania potwierdzają antyseptyczne działanie miedzi, stąd też tak liczne zastosowanie w budynkach służby zdrowia, a więc w przychodniach, szpitalach, domach pomocy społecznej itp.

Znany jest wpływ miedzi na hamowanie procesów zapalnych w organizmie człowieka. Poza tym, miedź wpływa na proces regulacji układu trawiennego i poprawię perystaltyki jelit.

Jak konserwować produkty z miedzi?

Produkty z miedzi, które uległy lekkiemu zabrudzeniu, można zanurzyć w kąpieli z ciepłej wody i płatków mydlanych, a następnie można je przecierać miękką szmatką. Po wypłukaniu ich w wodzie o tej samej temperaturze nie należy ich wycierać, tylko odstawić w przewiewnym miejscu do wysuszenia.

Produkty miedziane, które uległy większemu zabrudzeniu można myć roztworem z płatków mydlanych i ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny lub amoniaku.  Produktów miedzianych w żadnym wypadku nie należy szorować żrącymi środkami czyszczącymi. Po umyciu, na produkty miedziane można nanieść cienką warstwę oleju jadalnego.

Data dodania: 24 października 2020
Autor wpisu: Pawel
© 2021 CERAMES | ALL RIGHTS RESERVED 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram