Miedź użytkowa w czasie epidemii Koronawirusa

Dużo wcześniej zanim odkryto istnienie bakterii i wirusów, obywatel Imperium Rzymskiego wykorzystywali miedź w celu poprawienia zdrowia publicznego. Dość szybko zaobserwowali oni, że woda dostarczana miedzianymi przewodami jest bezpieczna do picia, a naczynia i sztućce wykonane z miedzi zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób. Dzisiaj przeciwbakteryjne właściwości miedzi są szeroko wykorzystywane w przemyśle m.in. przy produkcji lekoów przeciwbakterjnych, produktów higieny jamy ustnej, medycznych środków higienicznych, antyseptyków.

Koronawirus na różnych powierzchniach

Źródło danych:  https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2004973

Kliknij żeby powiększyć

W przypadku obecnie szerzącej sie epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 naukowcy zdążyli już zbadać jak długo pozostaje wirus aktywny na wybranych powierzchniach. Wirusy nie są organizmami żywymi sensu stricto dlatego nie można mówić o zabijaniu wirusa, a raczej o ich dezaktywowaniu.  Naukowcy z Amerykańskiego CDC (Centers for Disease Control and Prevention) wraz z naukowcami z innych ośrodków badawczych stwierdzili, że koronawirus SARS-CoV-2 był wykrywalny w aerozolach (cząsteczki unoszące się w powietrzu) do trzech godzin, do czterech godzin na miedzi, do 24 godzin na tekturze i od dwóch do trzech dni na plastiku i stali nierdzewnej. Co ciekawe,

Co ciekawe, naukowcy zbadali także tzw. czas półtrwania wirusa, czyli czas potrzebny do tego, żeby połowa cząsteczek wirusa została zdezaktywowana i straciła zdolność do wywołania infekcji. Okazało się, że w przypadku miedzi wynosi 46 minut, co jest dużo lepszym wynikiem niż w przypadku utrzymywania się wirus w powietrzu, czyli 66 minut. Oznacza to, że po półtorej godzinie (2 cykle po 46 minut) ¾ wirusów na miedzi jest już nieaktywna. W przypadku innych materiałów półczasy wynoszą odpowiednio:
- stal nierdzewna – 5 godz. 38 min.;
- plastik – 6 godz. 49 min.;
- karton – 3,5 godz. (tutaj występują spore rozbieżności);
- powietrze – 66 minut

Zatrzymać transmisję

Pochwyt drzwiowy wykonany z miedzi zdecydowanie skraca czas aktywności wirusa.

Działania podjęte przez wiele państw, w tym także przez Polskę, która podjęła szybkie i zdecydowane kroki, mają na celu powstrzymanie dalszej ekspansji wirusa. Aby zatrzymać ekspansję wirusa, wprowadzono przede wszystkim środki kwarantannowe, ale także wszelkie instytucje starają się powstrzymać transmisję wirusa zarówno drogą powietrzną, jak i przez bezpośredni i pośredni kontakt z zarażonymi. Wirus może się utrzymywać przez dość długi okres czasu na niektórych powierzchniach.

Kilka pomysłów na produkty codziennego użytku wykonane z miedzi, które mogą pomóc w zatrzymaniu bądź spowolnieniu transmisji.

Na koniec jeszcze mały bonus, czyli aseptyka i zdrowe jedzenie w jednym. Warzywa na parze w ręcznie zrobionym parowarze z miedzi - w końcu kowal w kuźni też musi o siebie dbać.

 

Produkty wykonane z ręcznie kutej miedzi są dostępne w sklepie Cerames

 

 

 

Data dodania: 26 marca 2020
Autor wpisu: Julietta
© 2021 CERAMES | ALL RIGHTS RESERVED 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram