Marokańska kawalerka na warszawskiej Starówce

Charyzma i promienny uśmiech. Magnetyzm i szerokie horyzonty. Rozmach i wyobraźnia bez granic. Wobec tej kobiety nie sposób pozostać obojętnym. Kulturoznawczyni, dr. Malwina Bakalarska, pokazała swoje pierwsze mieszkanie, do którego w sklepie Cerames zakupiła marokańskie płytki mozaikowe

Lustro w ramie z meksykańskich, ręcznie malowanych płytek talavera, ze sklepu Cerames, zaprojektowanie przez Malwinę Bakalarską

Marokańska latarenka

Mieszkałam w tej  kawalerce w latach 2011-2016 - mówi dr Malwina Bakalarska. - Urządziłam ją w stylistyce śródziemnomorsko-orientalnej, tak jak brzmiała nazwa placówki naukowej, w której prowadziłam badania. W Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN pani Malwina pracuje do tej pory.

Dekoracja z marokańskich płytek ceramicznych ze sklepu Cerames

Wejście do urokliwej kawalerki Malwiny Bakalrskiej

Była to tradycyjna kamienica, odbudowana według oryginalnych wzorców z epoki, sięgającej czasów średniowiecza. Moje mieszkanie na romantycznym poddaszu posiadało imponujących rozmiarów wykusz okienny. Taki, o jakim w dzieciństwie czytałam w powieści "Mała Księżniczka" Frances Hodgson Burnett. Uroczą kawalerkę zdominowała estetyka marokańska.

Klimatyczny gabinet Malwiny Bakalarskiej

Egzotyczny dywan w części przeznaczonej na gabinet doktorantki

Zaczęło się od mojej podróży do Maroka w 2006 roku. Była to pierwsza pozaeuropejska wyprawa, którą od początku do końca zaplanowałam i zorganizowałam sama. Przygotowywałam się do niej kilka miesięcy, czytając o tym kraju wszystko: od historii i religii zaczynając, przez politykę i geografię, na  kulturze i sztuce kończąc. Wiedziałam, gdzie i po co chcę jechać.

-

-Wyjazd sfinansowałam z wynagrodzenia, otrzymanego za zorganizowanie imprezy z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźcy, którą zleciła Polska Akcja Humanitarna (PAH) oraz UNHCR. Pracowałam wówczas w agencji artystycznej i szef powierzył mi przygotowanie całodniowego programu muzyczno-tanecznego z wystawcami, oferującymi kuchnię świata, oraz licznymi innymi etno-orientalnymi atrakcjami.

Gotowa wnęka w orientalnym stylu

Wnęka w trakcie malowania na orientalne kolory

W Marrakeszu, Casablance, Fezie i Meknesie namiętnie fotografowałam fontanny i mozaikowe kafle. Kilka tych fotografii ubarwiło później moje mieszkanko. Punktem wyjścia była chęć oddania klimatu, jaki zapamiętałam z tamtej podróży. Jakaż była moja radość, gdy odkryłam sklep Kolory Maroka (dzisiaj Cerames). Oferował on płytki dokładnie takie, jakie widziałam w marokańskich riadach i na kolorowych, mozaikowych fontannach.

Orientalny salon w kawalerce kulturoznawczymi Malwiny Bakalarskiej

Jedno ze zdjęć zawisło nad wejściem do głównego pokoju, obok którego znalazł się wieszak na ubrania wierzchnie w przedpokoju, wykonany z owych kafli zakupionych w Kolorach Maroka. Kolejnym ważnym punktem była mini wnęka (w architekturze islamskiej określana jako mihrab), uzyskana po zabudowaniu drzwiczek do schowka, umieszczonego pod skosem poddasza.

Odważnym zabiegiem było pomalowanie całego pokoju wraz z sufitem na ciepłe odcienie żółtego i pomarańczy oraz zestawienie tego drugiego z głębokim turkusem (parapet, wnęka).

Egzotyczna sypialnia na warszawskiej Starówce

Malwina Bakalarska, z zawodu kulturoznawczyni, a z zamiłowania projektantka wnętrz

Dr. Malwina Bakalarska, zajmuje się socjologią Afryki, badaniami nad zjawiskiem czasu społecznego i kulturowego w kulturach europejskich i pozaeuropejskich, koncepcją czasu i pracy w kulturze afrykańskiej, klasą średnią i stylami konsumpcyjnymi w Nigerii, Afrykanami w Azji, komunikacją międzykulturowa. Wykłada w IKŚIO PAN, trenuje dyplomatów w zakresie komunikacji międzykulturowej, Jest wziętą publicystką i ekspertką, komentującą wydarzenia w mediach. Z zamiłowania dekoratorka orientalnych wnętrz.

Data dodania: 13 września 2017
Autor wpisu: Cerames

One comment on “Marokańska kawalerka na warszawskiej Starówce”

© 2021 CERAMES | ALL RIGHTS RESERVED 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram