Cerames

Łazienka w stylu marokańskim

łazienka w stylu marokańskim
Written by Pawel

Za stolicę ceramiki marokańskiej uznaje się trzy miasta: Safi, Fez i Mekenes. To tutaj znajdują się zakłady produkujące popularną i cenioną w świecie ceramikę. Pierwsze wzmianki dotyczące produkcji ceramiki marokańskiej sięgają VIII wieku, jednak rozkwit przypada na wiek XV.

Charakterystyka ceramiki marokańskiej

Kolorystyka zdobień marokańskich odznacza się wpływem kultury arabskiej, przeważają tutaj kolory nawiązujące do pustyni, a więc niebieski, czarny, zielony, czerwony, żółcie i pomarańcze.

Jeśli mówimy o wzornictwie, to można śmiało powiedzieć, że jest śmiałe, a wręcz odważne. Charakteryzuje się ono geometrycznymi wzorami, które podkreślają ład i porządek. Ich struktura jest perfekcyjna. I wykańczając łazienkę w tym stylu uzyskasz właśnie taki charakter pomieszczenia: kolorowy, ale stonowany, wzorzysty, ale uporządkowany.

Płytki marokańskie

Kafle wyprodukowane tradycyjną metodą szkliwienia i wypalania charakteryzują się bardzo dużą odpornością na ścieranie. Mogą być jednokolorowe lub udekorowane geometryczną ornamentyką.

Kafle ozdobione wzorami mogą tworzyć patchwork, którego jednokolorowe tło będzie idealnym dopełnieniem kompozycji. Można dobrać kolory pozwalające na zachowanie dowolnej stylistyki i charakteru łazienki. Od odcieni piasku, poprzez czerwienie i pomarańcze, na odcieniach koloru niebieskiego kończąc.

Wzorzyste płytki marokańskie idealnie sprawdzą się jako zdobienie kabiny prysznicowej, można nimi zaznaczyć linię wanny, uwydatnią miejsce umywalki. Często płytki marokańskie spełniają funkcje ramy lustra, co w połączeniu z odpowiednim oświetleniem daje niesamowity efekt.

Umywalki marokańskie

mariah-recznie-robiona-umywalka-z-maroka

To niesamowity element dekoracyjny łazienki pełniący funkcje użytkowe. W większości przypadków umywalki wyprodukowane w Maroku są ręcznie zdobione, mowa tutaj oczywiście o tradycyjnym sposobie produkcji.

Umywalki marokańskie charakteryzują się geometrycznym wzorem, często bardzo drobnym, który w pełnej krasie ukazuje kunszt artysty zdobiącego ceramikę. Wzór może być tak misterny, a przy tym perfekcyjnie wykonany, że wręcz zdaje się niemożliwy do stworzenia przez człowieka.

Nie bój się stylistyki arabskiej w swojej łazience

saba-niebieska-marokanska-umywalka-nablatowa

Oczywiście można mieć wątpliwości, czy takie wzornictwo nie zdominuje łazienki, ale naprawdę, nie ma czego się bać. Kafle położone na podłodze w jednym kolorze, a przy tym w różnych odcieniach, będą idealną bazą dla kolejnych elementów dekoracyjnych łazienki.

Umieszczony patchwork z płytek ozdobionych geometrycznym wzorem w kabinie prysznicowej lub w okolicy wanny, może kontrastować z pozostałymi ścianami lub być w tym samym kolorze i jedynie zaznaczać odrębności przestrzeni. Okolice lustra to miejsce, gdzie można umieścić płytki wzorzyste zupełnie kontrastujące z pozostałymi płaszczyznami łazienki. Będzie to jeden z głównych elementów dekoracyjnych łazienki.

saba-niebieska-marokanska-umywalka-nablatowa

Umywalka marokańska produkowana w sposób tradycyjny w większości przypadków występuje w formie nablatowej. Tylko taki sposób montażu podkreśli wyjątkowy wzór i kunszt wykonania artysty.

Dodajmy do tego armaturę wykonaną z miedzi lub mosiądzu i uzyskamy wyjątkową, niebanalną, zwracającą uwagę, nietuzinkową łazienkę.

About the author

Pawel

Leave a Comment