La Catrina

La Catrina, zwana również La Calavera Garbancera, została pierwotnie stworzona przez Jose Guadalupe Posada, a później nazwana, namalowana i ubrana przez meksykańskiego malarza i ilustratora Diego Rivera na jednym z jego murali. Z czasem Calavera Catrina (tłumacząc literalnie-trupia czaszka) stała się jednym z symboli meksykańskiej tożsamości narodowej, której istotą jest krzyżówka tradycji prekolumbijskiej, hiszpańskiej i rewolucyjnej. Stanowi też lżejszy, nieco humorystyczny rekwizyt listopadowych dni zmarłych. Stała się ikoniczną postacią w kulturze meksykańskiej, reprezentującą śmierć i sposób, w jaki Meksykanie ją postrzegają.

Historia

Szkieletowa dama została stworzona przez litografa i drukarza Jose Guadalupe Posada około 1910 roku jako ilustracja do Calavery (satyryczne epitafium na temat hipotetycznych okoliczności śmierci polityków i celebrytów).

Pierwotnie została nazwana przez Posadę „La Calavera Garbancera”, co w tłumaczeniu opisuje osobę, która wstydziła się swojego Indiańskiego pochodzenia, jest szykownie ubrana (naśladując francuski styl) i ma na sobie dużo makijażu, aby skóra wydawała się bielsza.

W 1948 roku Diego Rivera, który uważał Posadę za swojego artystycznego mistrza, wykonał mural o nazwie Sunday Evening's Dream, w którym uchwycił 400 lat historii Meksyku. W tym arcydziele Rivera przedstawił koniec ery zniszczonej przez wojnę o rewolucję i początek nowego cyklu jako nowoczesnego i bardziej sprawiedliwego narodu.

Rivera nie tylko namalował  La Calaverę Garbancera, ale także nazwał ją „La Catrina”. Catrin(a) to slangowe określenie na eleganckie, dobrze ubrane, zamożne osoby. La Catrina to dama, kobieta z wyższych sfer, która została spersonifikowana jako szkielet kobiety w eleganckiej sukni i kapeluszu z piórami, wedle ówczesnej XIX-wiecznej mody. Dzięki Diego Rivera szkieletowa dama stała się ikoną w kulturze Meksyku i jest tradycyjnie używana w Dniu Zmarłych, zwłaszcza podczas miejskich uroczystości. Posada i Rivera uchwycili na tej figurze wygodny i intymny związek Meksykanów ze śmiercią.

Znaczenie

Symbolika La Catriny nawiązuje do meksykańskiego Święta Zmarłych. W odczuciu Meksykanina śmierć to dalszy ciąg życia, które tu na ziemni jest tylko mgnieniem, czymś przelotnym, nietrwałym, a to prawdziwe zaczyna się dopiero po śmierci. Śmierć jest esencją życia, dlatego też wizerunki śmierci przedstawiane są w postaci tańczących, pijących i śmiejących się szkieletów. Z okazji Święta Zmarłych organizowane są konkursy, a także wielkie wystawy sztuki ludowej, których tematem jest śmierć, np. konkursy poetyckie, na najładniejszy ołtarz ku czci śmierci czy zmarłych. Motyw Catriny pojawia się co roku w czasie obchodów Święta Zmarłych, zarówno w domach jak i na ulicach miast.

La Catrina to bardzo ważny symbol w wierzeniach i kulturze Meksyku. Ukazuje przemijanie i jego nieuchronność, nawiązuje do przemiany powłoki ludzkiego ciała, z jednoczesna nieśmiertelnością i wieczną drogą ducha.

Na naszej stronie, znajdziecie szeroki wybór dekoracji z postacią La Cateriny, zarówno w postaci figurek, jak i płytek ceramicznych. Warto wypatrywać nowości - zwłaszcza jeśli chodzi o figurki, ponieważ są to limitowane edycje, dostępne w minimalnej dostępności.

Data dodania: 1 marca 2021
Autor wpisu: Konrad
© 2021 CERAMES | ALL RIGHTS RESERVED 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram