Jak usuwać ślady cementu na płytkach

Podczas układania płytek możesz się spotkać z tym, że płytki będą miały ślady po cemencie. Może on wyciekać z fug wypełnionych zaprawą albo być pozostałością po niezbyt dokładnie zebranej zaprawie z płytki. Rozpoznaj rodzaje zabrudzeń, jakie występują na płytkach i się ich pozbądź.

Osoba układająca płytki powinna fizycznie pozbyć się nadmiaru zaprawy przy użyciu gumowej wycieraczki lub gąbki bezpośrednio po ułożeniu obok siebie dwóch płytek.

Jeśli zaprawa stanie się zbyt sucha, wówczas może wnikać w porowatą strukturę płytek. Smugi z zaprawy pojawią się niemal natychmiast, gdy z zaprawy wyparują resztki wody.

Pamiętaj, że fuga jest nakładana pomiędzy płytkami, a jej nadmiar można również usunąć przy użyciu gumowej wycieraczki lub mokrej gąbki. Jeśli dopiero planujesz fugowanie, skorzystaj z następujących porad.

Najlepsze sposoby na idealne fugi:

 • Możesz użyć fugi białej lub kolorowej. Jeśli decydujesz się na użycie kolorowej fugi, pamiętaj, aby jej kolor był zbliżony do najjaśniejszego koloru deseniu na płytce. Fuga może być także jaśniejsza.
 • Fuga powinna mieć odpowiednią konsystencję, aby całkowicie wypełniała łączenia pomiędzy płytkami.
 • Nakładaj fugę zawsze z wykorzystaniem gumowych przyrządów, np. gumowej wycieraczki, zawsze nakładając ją po przekątnej do spojeń płytek
  Nadmiar zaprawy, który znajdzie się na płytce, powinien być wytarty zanim wyschnie. Idealnie do tego celu nadaje się mokra ścierka czy gąbka.

Jak usuwać zaprawę z płytek?:

 • Upewnij się, że udało Ci się usunąć maksymalnie dużo fugi przy użyciu gumowej wycieraczki. Dla lepszego efektu dodatkowo przetrzyj płytki wilgotną gąbką.
 • Upewnij się, że płytka jest całkiem sucha i czysta i nie ma na niej nawet najmniejszego śladu cementu do klejenia zanim zaczniesz uszczelnianie fug.
  Rozpocznij od wyczyszczenia powierzchni specjalną polerką. W przypadku płytek układanych na podłodze, przetrzyj podłogę polerką i dodatkowo białą ściereczką do froterowania. Użyj odrobiny wody i zmieniaj ściereczki tak często, aż nie będzie na nich śladów z fugi.
 • Jeśli efekt Cię nie zadowala, czeka Cię czyszczenie głębokie. Głębokie czyszczenie wymaga przetarcia płytek polerką do podłogi oraz zieloną ściereczką z dużą ilością wody i mydła o neutralnym pH. Obie czynności muszą być wykonane zanim zaczniesz uszczelniać fugi. Celem jest wyczyszczenie podłogi ze wszystkich rodzajów kurzu czy resztek zaprawy zanim zaczniesz uszczelnianie płytek.
 • Jeśli układasz płytki polerowane, to nie musisz używać specjalnej polerki do ich nabłyszczania. Polerowane płytki są nabłyszczane już na etapie produkcji, a efekt satynowej powłoki imituje wygląd płytek po latach standardowego użytkowania. Powierzchnia płytek nabłyszczanych jest gładka w przeciwieństwie do płytek niepolerowanych. Płytki z gładką powierzchnią łatwiej się układa, bowiem zaprawa gorzej przystaje do gładkiej powierzchni.
 • W miejscach, gdzie płytki już zostały połączone a zaprawa wyschła, użyj do polerowania wodoodpornego papieru ściernego o wysokiej ziarnistości, np. 800, i wody, aby usunąć resztki zaprawy.

Płytki na podłodze można bardzo szybko wyczyścić korzystając ze specjalnych ścierek, wody, mydła i odrobiny wysiłku. Od czasu do czasu możesz także użyć wodoodpornego papieru ściernego, aby usunąć niewielkie zabrudzenia z fug. Zawsze jednak zabezpieczaj płytki przed działaniem oleju czy kwasu, ponieważ bardzo szybko je zniszczą.

Data dodania: 27 marca 2017
Autor wpisu: Cerames

One comment on “Jak usuwać ślady cementu na płytkach”

© 2021 CERAMES | ALL RIGHTS RESERVED 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram