Jak położyć płytki cementowe?

Jak położyć płytki cementowe?

Panuje przekonanie, że płytki cementowe są trudne do położenia. Jest to mit, może czynność wymaga nieco więcej uwagi, ale fachowiec w praktyce nie odczuje różnicy kładąc płytki cementowe czy standardowo wyprodukowane.

Przygotowanie podłoża do płytki cementowe

Jest to wbrew pozorom bardzo ważne zagadnienie. Po pierwsze trzeba sprawdzić czy podłoże jest wystarczająco równie. Można to zrewidować poziomicą lub łatą. W razie potrzeby należy podłoże wyrównać. Następną czynnością jest gruntowanie podłoża, jest to bardzo ważna czynność, ponieważ po pierwsze wiąże zgromadzony na podłożu pył ze ścianą lub podłogą, a po drugie daje stabilne podłoże pod klej lub inna zaprawę łączącą płytkę z powierzchnią. Na rynku jest cała masa gruntów, jednak dobrze jest poznać zalecenia producenta kleju dotyczące wyboru czynnika łączącego.

Jak kłaść płytki cementowe?

Pierwszą niezwykle istotną sprawą jest sprawdzenie, czy powierzchnia po zagruntowaniu jest wystarczająco sucha, chyba, że producent kleju zaleca inaczej. Następnie dobrze jest sprawdzić, najlepiej lekko pukając w płytkę, czy nie jest ona pęknięta. Warto rozłożyć płytki na podłodze, sprawdzić, czy wzory i desenie na płytkach pasują do siebie i osiągniemy oczekiwany efekt.

Kolejny etap to sam proces położenia płytek. Należy nanosić warstwę kleju na płytkę o grubości zalecanej przez producenta i przykleić na podłoże.

Fugowanie płytek cementowych

W tym przypadku, sama procedura jest podobna jak przy fugowaniu płytek tradycyjnych, należy jednak przyłożyć uwagę do wyboru fugi. Najlepiej wybrać fugę do kamienia naturalnego z pigmentem organicznym w kolorze szarości i kremu. Zabrudzenie płytki należy natychmiast usuwać miękką szmatką zamoczoną w wodzie z mydłem. Można zabezpieczyć dodatkowo płytkę przed zabrudzeniem impregnując ją wcześniej. Nie można dopuścić, aby fuga wyschła na płytce, takie zabrudzenie jest bardzo trudno usunąć i prawdopodobnie zostawi ślady na płytce cementowej.

Pielęgnacja płytek cementowych

Impregnacja płytek zabezpiecza podłoże przed absorpcją wody i zanieczyszczeń organicznych. Powierzchnie należy zabezpieczać preparatami przeznaczonych do płytek cementowych. Impregnować można wałkiem lub pędzlem.

Woskowanie płytek cementowych

Bardzo użyteczna czynność, stosowana przy powierzchniach z kamienia, drewna, cegły. Zabezpiecza dodatkowo powierzchnię i powoduje, że barwy na płytkach stają się bardziej nasycone, a płytki nabierają miłego „zdrowego” wyglądu. Istotnym jest fakt, że możemy wybrać wosk najbardziej nam odpowiadający. Wyboru można dokonać z wosków satynowych, matowych i błyszczących.

 

Data dodania: 5 czerwca 2020
Autor wpisu: Pawel
© 2021 CERAMES | ALL RIGHTS RESERVED 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram