Płytki patchworkowe to kafle, na których jest naniesiony wzór umożliwiający ułożenie poszczególnych pyłek w jedną spójną kompozycję. Kafle mogą być wielobarwne lub w odcieniach jednego koloru. Przemyślana aplikacja patchworkowych kafli, na wybraną powierzchnię, może nadać pomieszczeniu niepowtarzalny, indywidualny charakter.
Początkowo patchworkiem nazywano łączenie poszczególnych kawałków materiału w jedną całość. Ta metoda krawiecka została zapoczątkowana w Anglii, a przed epoką wiktoriańską był to sposób na naprawę garderoby. Projektowaniem patchworków zaczęli zajmować się artyści i styliści z całego świata, a ich wyroby były udostępniane w galeriach sztuki.
Szczyt popularności kompozycji patchworkowych przypada na lata osiemdziesiąte XIX wieku, kiedy to na większą skalę zaistniały w Anglii, Ameryce i Australii. Lata 50. i 60. XX wieku to powrót do wzornictwa patchworkowego, modnego do dnia dzisiejszego.
Wzornictwo z takich krajów jak Hiszpania, Meksyk, Tunezja czy Maroko, w związku z naleciałościami kultur arabskiej, abisyńskiej i azteckiej charakteryzują się symetrycznymi wzorami i różnobarwnością. Pozwala to na aranżacje powierzchni w harmonijną, geometryczną spójną całość. Płytki najczęściej mają kształt kwadratu lub prostokąta, a poszczególne części kompozycji mogą być zdobione odpowiednimi dekorami. Wzory patchworkowe mogą być umieszczone na glazurze jak również na kaflach terakotowych.
Dość bogate wzornictwo umieszczone na płytkach może budzić mieszane uczucia, jednak zastosowanie odpowiednich kafli w sposób przemyślany potrafi przynieść niesamowite efekty.
To przestrzeń, w której najczęściej są aplikowane płytki w odcieniach jednej barwy. Ze względu na charakter
pomieszczenia kafle mają spokojną tonację i są położone na podłodze lub ścianach. Ułożenie takiej ceramiki na wszystkich powierzchniach łazienki wydaje się pomysłem dość odważnym, jednak jeśli przyświeca temu jakiś cel może być dobrym rozwiązaniem.
W tym pomieszczeniu patchworki stosowane są najczęściej. Wzorzysta ściana, równoległa do blatu, zrównoważona
jednym kolorem szafek, może być elementem ozdobnym każdej kuchni. Okolice kuchenki, miejsca na przyprawy, spiżarki, to powierzchnie, gdzie kafle patchworkowe sprawdzą się najlepiej. Patchworki harmonizują z kuchnią, z kolorami warzyw i owoców często stojącymi na szafkach, blatach. Zaznaczają odrębność niektórych miejsc i podkreślają ich charakter. W pomieszczeniu kuchennym położenie płytek na wszystkich ścianach jest względnie bezpiecznym pomysłem, a odpowiednie dobranie wzoru i koloru do pozostałych elementów dekoracyjnych, barwy szafek, pozwala na uzyskanie spójnej i oryginalnej całości.
W salonie glazura patchworkowa będzie świetnie wyglądała w okolicy kominka, zresztą kult ogniska w wielu kulturach malowany jest czerwoną barwą i znaczony symboliką ognia. Można też płytkami patchworkowymi zaznaczyć miejsce odrębne od całości, np. fragment gabinetu
ze stojącym biurkiem. W salonie kafle patchworkowe można traktować jako dekory, aplikować w wybranym miejscu kilka czy kilkanaście płytek.
To miejsca wręcz stworzone dla tego rodzaju wykończenia powierzchni. Im bardziej kolorowo i wzorzyście tym lepiej miejsce będzie harmonizowało z wieloma barwami kwiatów. Warto jednak zwrócić uwagę, aby stosować płytki odporne na warunki atmosferyczne i środowiskowe, mróz czy wilgoć. Idealnym rozwiązaniem będą tutaj cementowe płytki patchworkowe.