Od kilkunastu lat projektanci odchodzą od dość powszechnie stosowanego, standardowego sposobu wykończenia łazienki, z zabudowaną wanną i umywalką przymocowaną do ściany. Coraz częściej stosuje się wanny wolnostojące i
umywalki nablatowe. Klasyczna wanna wolnostojąca dodaje wnętrzu prestiżu i smaku. Idąc tą ścieżką, coraz powszechniejsze staje się instalowanie w nowoczesnych łazienkach ceramicznych umywalek artystycznych. Na ostatnich targach w Mediolanie furorę robiły futurystyczne projekty Rubinetterie oraz Inbani, szafek pod umywalki nablatowe. Meble przybierały niesamowite kształty, np. rombu czy wielokąta i były wykonane z różnych materiałów, w tym minerałów. Dopełnieniem takiej szafki często były
To ceramika stworzona przez artystów, którzy własnoręcznie nadają umywalce oczekiwaną formę, wypalają ją i szkliwią. Proces wytwarzania takich umywalek jest niezwykle trudny, ponieważ prócz walorów estetycznych taka ceramika musi spełniać funkcję użytkową, nie ma zatem miejsca na niedoskonałości materiału czy wykonania.
Niewątpliwą zaletą takiej umywalki jest jej niepowtarzalność. Pomimo tego, że artysta ma określony wzór, proces ręcznego tworzenia powoduje drobne odstępstwa od założonego wymiaru, kształtu i koloru. Lekko różniąca się grubością warstwa polewy szkliwa, jak również za każdym razem inaczej zaznaczona siatka spęknięć powstała podczas procesu wypalania, czyni taką ceramikę dziełem sztuki. Każdorazowo umywalki artystyczne są ręcznie barwione, a wzory umieszczone na nich mogą być bardzo skomplikowane.
Artyści wykonujący tego typu ceramikę produkują krótkie serie, a specjalne zamówienia z biur zajmujących się projektami wnętrz, potrafią czekać na realizację kilka miesięcy. Często wyroby ceramiki artystycznej użytkowej, mają charakter kolekcjonerski i osiągają bardzo wysokie ceny. Posiadanie tego typu wyposażenia może świadczyć o niewątpliwym guście i niebanalnym spojrzeniu na otaczającą przestrzeń.
W zależności od sposobu wykonania, jak też materiału z którego są wykonane, można wyróżnić kilka rodzajów umywalek artystycznych.
Umywalki ręcznie formowane mogące mieć kształt symetryczny lub asymetryczny. Cały proces produkcyjny jest wykonywany ręcznie, począwszy od uformowania kształtu, poprzez naniesienie barwy, wzoru, po wypalanie i szkliwienie.
Umywalki z onyksu, to produkty wykonane z minerału, który od wieków jest uznawany za przynoszący szczęście. Takie umywalki mogą mieć kształty geometryczne lub nadane przez naturę. Kamienna forma nadaje produktowi niesamowity charakter, a wyposażone w nią wnętrze uzyskuje niezwykle efektowny i ekskluzywny design. Najbardziej popularnym i znanym kolorem onyksu jest czarny, ale nierzadko można spotkać ten minerał w barwie zielonej, białej, szarej, a nawet żółtej.
Umywalki Bolesławiec wykonane są unikalną na świecie techniką stempelkową. Łączy ona w sobie zarówno cechy użytkowe jak i dekoracyjne. Tradycja w produkcji tego typu kamionki sięga początku XIX wieku i często kupowana jest jako kolekcjonerska.
Umywalki włoskie, to niesamowite w formie i barwach produkty wykonane we włoskim mieście Santo Stefano di Camastra, znanego także jako "Miasto Ceramiki”. Te luksusowe elementy wyposażenia produkowane są przez rzemieślników, którzy swoją wiedzę przekazują z ojca na syna. Wykonane są z niezwykłą starannością i mogą zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Śmiało można w tym przypadku użyć określenia „dzieło sztuki”.
Umywalki ze skamieniałego drewna to produkty z drewna, które pod wpływem warunków fizyczno-chemicznych przekształciło się w kamień. W tym wypadku formę umywalki nadała głównie przyroda, a człowiek jedynie wpłynął na to, aby spełniała funkcje użytkowe.
Umywalki z kamieni półszlachetnych, to unikalne elementy małej architektury, niezwykle ekskluzywne i nadające wnętrzu niepowtarzalny urok. Kamień jako materiał naturalny jest wyjątkową kompozycją wzorów i zestawień kolorystycznych, jakich nie osiągnie się przy masowej produkcji.
Umywalki artystyczne w sklepie Cerames są oferowane w bardzo dużym wyborze, a sprzedawany asortyment jest w większości dostępny "od ręki".